Systemy informatyczne w logistyce - przegląd
Można śmiało powiedzieć, że bez wsparcia oprogramowania komputerowego nie byłby możliwy transport towarów. Ilość ciężarówek, samolotów i statków, które każdego dnia przewożą miliony ton ładunku, jest tak duża, że człowiek bez odpowiednich narzędzi nie zapanuje nad ich ruchem. W tym artykule dowiesz się jakie systemy informatyczne w logistyce są potrzebne, by łańcuchy dostaw nie zostały zakłócone, a praca była w pełni efektywna.
Dlaczego system informatyczny w logistyce jest ważny?
Współczesna logistyka stoi na informacjach pozyskiwanych z baz danych, które są przetwarzane przez różne systemy. Oznacza to, że muszą być one zorganizowane na najwyższym poziomie, by mogły w pełni efektywnie wspierać transport. Prawdą jest, że bez dobrej informatyki, nie ma dobrej logistyki. W skrócie: dane logistyczne muszą być jednoznaczne do zidentyfikowania, szybko pobierane z baz i efektywnie przetwarzane.
Systemy informatyczne w logistyce - definicja
Systemy informatyczne w logistyce to oprogramowanie, które zapewnia cyfrowe wsparcie procesów i procedur w logistyce. Ideą tego rozwiązania jest zredukowanie błędów w operacjach transportowych i magazynowych. Oprogramowanie dla logistyki ma wspierać koordynację działań, przepływ materiałów, uzupełnienie zapasów i dostawy. W skrócie jego celem jest:
- Wspomaganie przepływów logistycznych;
- Wsparcie w tworzeniu wydajnych i skutecznych łańcuchów dostaw;
- Zarządzanie zasobami;
- Umożliwienie sprawnego sterowania procesami wytwarzania, magazynowania oraz transportu;
Jakie są systemy informatyczne w logistyce?
Logistyka to system naczyń połączonych. To nie tylko sam transport, ale jak wspomnieliśmy wyżej, wytwarzanie i magazynowanie. Oprócz tego dochodzi także zarządzanie samym przedsiębiorstwem, czy relacjami z klientem. W celu przebrnięcia przez to zagadnienie zajmiemy się następującymi systemami: ERP, MPS, DRP, MRP. W kolejnej części artykułu przybliżmy Ci także inne rozwiązania technologiczne wspierające logistykę. Zaczynajmy!
Co to jest system ERP w logistyce?
ERP to system informatyczny, który pozwala firmie skutecznie zarządzać przepływem danych, łącząc wszystkie funkcje biznesowe w łatwo dostępnym oprogramowaniu. W logistyce system ERP jest szczególnie istotny. Dzięki niemu każda osoba zaangażowana w proces ma dostęp do informacji w czasie rzeczywistym z każdego miejsca. Skrót ERP (Enterprise Resource Planning) na polski tłumaczymy jako Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa. Jest to kompleksowe rozwiązanie, które umożliwi zarządzanie kadrą, fakturami, księgowością, finansami firmy, zaopatrzeniem, produkcją, czy dystrybucją.
System ERP w logistyce może pomóc w bardziej efektywnym kierowaniu firmą, optymalizując koszty i ograniczając ryzyko. Dzięki niemu łatwiej jest kontrolować zapasy, lepiej dbać o dystrybucję, czy delegować zadania członkom zespołu. ERP zapewnia łatwy dostęp do informacji, a to w branży logistycznej jest kluczowe. Im sprawniej obsługuje się dane, tym większy zysk dla firmy i jej klientów.
Czym jest harmonogram produkcji w logistyce? Czyli o systemie MPS
Harmonogram produkcji w logistyce to proces, który umożliwia producentowi zaplanowanie, które produkty, w jakiej ilości tworzyć i w jakich okresach to robić. Określa on, co powinno zostać wyprodukowane i jakie materiały trzeba kupić, by tego dokonać. System MPS służy do zarządzania harmonogramem produkcji w logistyce. Opiera się on ba obecnych i przyszłych planach wytwórczych, tworząc projekcję zapotrzebowania materiałowego. System MPS w logistyce określa:
- Jaki jest zapas materiałów w magazynie;
- Ile zamówień jest oczekiwanych w danym okresie czasu na podstawie prognozy sprzedaży;
- Jaka ilość z tych zamówień jest już zaplanowanych;
- Ile trzeba wyprodukować, aby zbilansować podaż i popyt;
- Jak wiele zapasów trzeba zostawić "na czarną godzinę" żeby zapewnić sobie ich stały dopływ;
Co to jest system MRP?
System MRP służy do planowania zapotrzebowania materiałowego. Jest to oprogramowanie zintegrowane z modułami do zarządzania zapasami oraz dostawami. Wykorzystuje się je do szacowania ilości surowców, utrzymania ich na odpowiednim poziomie i planowania produkcji. Dzięki niemu logistycy mogą precyzyjnie obliczyć niezbędną ilość materiałów, która jest potrzebna do wytworzenia danego towaru. Dodatkowo system MRP pozwala optymalizować koszty magazynowania i dopasować ilość surowców do faktycznego zapotrzebowania firmy. Ten system informatyczny w logistyce powoduje, że:
- Zwiększa się wydajność produkcji;
- Poprawia się wydajność pracy;
- Minimalizuje poziom zapasów i optymalizuje koszty ich magazynowania;
- Skraca czas realizacji zamówień klientów;
Czym zajmuje się system DRP?
System DRP zajmuje się procesem planowania procesów dystrybucyjnych. Dzięki niemu towary są dostarczane w najbardziej efektywny sposób. Jego zadaniem jest uwzględnienie ilości różnych materiałów wymaganych w produkcji oraz lokalizacji, do której muszą one dotrzeć w określonym czasie. Ten system informatyczny w logistyce daje wiele korzyści. Pozwala on zmniejszyć koszty frachtu, koordynując wysyłkę. Dzięki niemu można mieć optymalny poziom zapasów, bo system DRP określa, jaki produkt jest potrzebny i w jakim czasie. Jednocześnie to oprogramowanie w logistyce powoduje, że obniżają się koszty magazynowania, bo szczegółowo monitoruje zamówienia od klientów.
Jak widzisz, jeden system nic nie da, ale połączone będą istotnie wspierać procesy logistyczne. W dalszej części artykułu poznasz dodatkowe systemy informatyczne w logistyce, które również są niezbędne.
System CRM w logistyce – zadbaj o relacje z klientami
Skrót CRM tłumaczony na polski oznacza zarządzanie relacjami z klientami. Na pierwszy rzut oka może on nie mieć wiele wspólnego z samą logistyką, ale jedno nie może skutecznie funkcjonować bez drugiego. System CRM w logistyce pozwala pozyskiwać klientów i zacieśniać z nimi więzi. A po co produkcja, magazynowanie i dystrybucja skoro nie ma się odbiorców swoich usług, prawda? To oprogramowanie pomaga tworzyć profile potencjalnych i obecnych klientów, przetrzymuje wszystkie ich dane i daje dostęp do historii zakupowej. Dodatkowo System CRM w logistyce daje szansę na sprawne zarządzanie zespołem, prowadzenie przejrzystego kalendarza i aktywne prowadzenie komunikacji z klientami. Bez niego żadne nowoczesne przedsiębiorstwo sobie nie poradzi.
Co to jest WMS w logistyce?
WMS w logistyce to oprogramowanie do kontrolowania, organizowania i zarządzania operacjami magazynowania. Dzięki niemu możliwe jest prowadzenie wydajnego przechowywania materiałów i surowców od ich pojawienia się na magazynie, po dalsze wykorzystanie i wysyłkę. Systemy informatyczne klasy WMS w logistyce sprawiają, że towary przemieszczają się między miejscami składowania w najbardziej opłacalny i efektywny sposób. To oprogramowanie logistyczne umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym zapasów, ich ilość, przyjmowanie i wydawanie.
Nie da się ukryć, że łańcuch dostaw działa tak sprawnie, jak pozwalają na to procesy magazynowe. WMS jako system informatyczny w logistyce ma kluczowe znaczenie, gdyż to magazyn stanowi centrum całego procesu. W przypadku, gdy surowce zostaną źle rozmieszczone w miejscu składowania, to łańcuch dostaw się zaburzy.
Co to jest RFID w logistyce?
RFID w logistyce to technologia, która działa w oparciu o mikrochipy i fale radiowe. Jej zadaniem jest automatyczne identyfikowanie towarów, na których umieszczony jest RFID w postaci etykiety lub klipsa. RFID w logistyce umożliwia monitorowanie pakunków oraz dostarcza wiedzę, skąd pochodzą i gdzie mają trafić.
Takie systemy informatyczne w logistyce dają firmom możliwość śledzenia przebiegu łańcucha dostaw. Posiadanie informacji generowanych przez RFID na wyciągnięcie ręki pozwala na szybsze i bardziej świadome podejmowanie decyzji. Szczególnie gdy ta technologia działa automatycznie. Załóżmy, że na magazyn dociera dostawa, której elementy mają trafić w jego różne miejsca. Każde z opakowań oklejone jest RFID, a na wjeździe do magazynu znajduje się urządzenie szczytujące dane z czipu. Do pracowników od razu trafia informacja, która część dostawy trafi w konkretne miejsce. Dawniej musieliby ręcznie sprawdzać każde z opakowań, co zajęłoby im kilka godzin. Teraz – trwa to kilka sekund.
Systemy informatyczne w logistyce - podsumowanie
Jak mówi dawne przysłowie: wiedza to władza. I tak samo jest w logistyce. Jeżeli masz wiedzę o każdym elemencie łańcucha dostaw – od zatowarowania w surowce, przez produkcję, magazynowanie i dystrybucję, to kontrolujesz wszystko. Systemy informatyczne w logistyce są istotnym wsparciem działania firmy i bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że w obecnych czasach są niezbędne. Ich zadaniem jest optymalizacja kosztów i zwiększenie efektywności. Tylko tyle i aż tyle.