Modele logistyczne w e-commerce – 5 typów
Kiedy chcesz stworzyć sklep internetowy, pierwszą rzeczą, o której myślisz, jest to, jaki produkt chcesz sprzedawać i jaki model logistyczny wybrać. Ich różne typy zależą od tego, ile czasu możesz poświęcić na zarządzanie firmą i jakie masz na to zasoby. W tym artykule przedstawimy różne modele logistyczne w e-commerce, byś miał pojęcie wyboru sposobu dostawy produktów do klientów.

Foto: fot. vecstock
Co to jest model logistyczny w e-commerce?
Model logistyczny w e-commerce nazywany jest niekiedy e-logistyką, a polega na sposobie dostarczenia przez sklep internetowy produktu do klienta. Logistyka e-commerce to złożony, wieloetapowy proces. Każdy element jest zależny od innych, a e-sklepy muszą zapewnić, że każdy z nich działa sprawnie, aby szybko i skutecznie dostarczać zamówienia online do klientów. Wyróżniamy 5 podstawowych typów modeli logistycznych w sprzedaży internetowej, z którymi zapoznasz się poniżej.
Własny magazyn w e-commerce
Ten model logistyczny w e-commerce jest najbardziej podstawowy, najstarszy i bardzo popularny. Korzystają z niego zarówno duzi gracze w branży sprzedaże jak i osoby dopiero otwierające swój sklep internetowy. Własny magazyn jest charakterystyczny dla firm, które sprzedają wąski, łatwy w zarządzaniu asortyment produktów. Sprawdza się ona także w ogromnych sklepach internetowych mających wystarczające zasoby, by udźwignąć koszty wynajmu powierzchni i zatrudnienia pracowników.
Dużą zaletą własnego magazynu w e-commerce jest pełna kontrola nad stanami magazynowymi, możliwość szybkiej reakcji w przypadku reklamacji lub żądania zwrotu, czy brak pośredników, a tym samym brak opóźnień i komplikacji, na które nie masz wpływu. Jednak w tym wypadku pojawiają się pewne problemy takie jak duży koszt inwestycji początkowej i ograniczenia przestrzenne wraz z rozwojem biznesu.
fot. vecstock
Drop shipping
Drop shipping to najłatwiejszy w zarządzaniu model logistyczny, w którym nie musisz martwić się ani o produkcję, ani o dostarczenie produktu. Sklep internetowy w tym modelu jest po prostu pośrednikiem między producentem a klientem. Dostawca przechowuje produkty w swoich magazynach i sam je wysyła po otrzymaniu zamówienia. Najtrudniejszą częścią tego modelu jest znalezienie odpowiedniej firmy do współpracy. Ponieważ nie masz kontroli nad produkcją i dostarczaniem produktu, reputacja Twojego sklepu jest w rękach Twojego partnera biznesowego.
Ten model jest najlepszy dla przedsiębiorców, którzy nie mają wielu zasobów do zainwestowania w produkcję lub przechowywanie produktów, nie chcą być przywiązani do lokalizacji firmy lub wolą skupić się na marketingu swojego sklepu internetowego. Ze względu na prostotę tego modelu konkurencja jest ogromna, a marże nie są tak wysokie. Jednak model drop shipping tworzy biznes o niskich kosztach utrzymania, który może być bardzo opłacalny, o ile masz czas i umiejętności, by go promować.
Fulfilment w e-commerce
Fulfilment oznacza, że zakupionymi zapasami zarządza zewnętrzny operator logistyczny. Wszystko, co musisz zrobić, to wysłać swoje produkty do jego magazynu. Będą one przechowywane i nadawane do klienta za każdym razem, gdy ten dokona on zakupu w Twoim e-sklepie. Przejście na to rozwiązanie wymaga przemyślenia, gdyż musisz znaleźć rzetelnego partnera, któremu powierzysz newralgiczną część swojego biznesu. Jednocześnie ważne jest, by cena za tego typu usługi nie spowodowała Twoich problemów finansowych i mocnego spadku przychodów.
fot. freepik.com
Dzięki outsourcingowi realizacji zamówień, jakim jest fulfilment możesz z zespołem skupić się na promocji i marketingu, czyli zdobywaniu nowych klientów. Warto zaznaczyć, że ten model logistyczny w e-commerce ma zaletę niższej ceny za dostawę, gdy zamówień jest więcej. W tym wypadku działa zasada: im więcej, tym taniej. Do wad fulfilment’u można zaliczyć mniejszą kontrolę nad produktami, wydłużenie procesu zwrotów oraz minimalne ilości zamówień narzucane przed usługodawcę.
Model cross-docking w e-commerce
Cross-docking to model logistyczny w e-commerce zasadniczo polega na przepakowywaniu produktów pozyskanych od wielu dostawców i dostarczeniu ich jednemu odbiorcy. Eliminuje to potrzebę posiadania dużego magazynu, a konieczna jest jedynie przestrzeń do sortowania towaru, zapakowania go i nadania. W praktyce oznacza to, że w obiekcie cross-dockingowym centrum dystrybucyjne służy jako węzeł, w którym zapasy są szybko przetwarzane i przenoszone do następnej części procesu wysyłki.
W tym modelu logistyki e-commerce ważne jest, aby wszystko działało szybko. Produkty przychodzące są sortowane, organizowane, przetwarzane i wysyłane kurierem w ciągu 24 godzin lub krócej, aby zapewnić maksymalną wydajność. Rozwiązanie cross-docking wymaga sporej automatyzacji zadań i procesów, więc warto wykorzystać najnowsze zdobycze techniki jak oprogramowanie logistyczne. Dzięki temu modelowi można zredukować koszty magazynowania i kompletowania towarów. Jednak pojawia się tu wiele wyzwań jak terminowość i rzetelność, by dostarczać właściwe produkty do odbiorcy.
Subskrypcje zakupowe
Jednym z najnowszych modeli logistycznych w e-commerce jest subskrypcja. Nie jest on jeszcze tak bardzo popularny, ale przewiduje się, że w przyszłości zdobędzie dużo zwolenników. Subskrypcje zakupowe opierają się na powtarzalnych zakupach i dostawach produktów, które gwarantują stały dochód dla firmy. Ten model najczęściej obejmuje takie branże jak zdrowie, uroda, żywność i moda.
Model hybrydowy w logistyce e-sklepu
Nie zaliczamy modelu hybrydowego do listy 5, gdyż jest on zbyt elastyczny. W tym wypadku firmy same decydują, które z metod obsługi zamówień połączyć ze sobą. Część towaru można wysyłać z własnego magazynu, a cały inny segment produktów zlecić firmie zapewniającej fulfilment. W modelu hybrydowym trzeba bardzo dobrze zastanowić się jakie rozwiązania dla Twojego e-sklepu będą najlepsze, bo zysk może być duży. Rozszerzenie metod logistycznych na, których się pracuje, sprawi, że istotnie zwiększysz swój asortyment.