Sprzedaż zagraniczna a sklep internetowy – problemy i ich rozwiązania

Logistyka24 sierpnia 2023

Prowadząc swój sklep internetowy, z czasem osiągasz taki poziom sprzedaży krajowej, że zaczynasz myśleć o wyjściu na rynki zagraniczne. Operacja tego typu wiąże się z ryzykiem, dostosowaniem logistyki i modelu handlu do nowego rynku. Wielu się tego obawia, ale niepotrzebnie, gdyż istnieją rozwiązania ułatwiające sprzedaż crossborder. Przekonasz się, że handel zagraniczny on-line może być tak samo skuteczny, jak krajowy, a zwiększenie zysku nigdy nie było tak proste.

Sprzedaż zagraniczna a sklep internetowy – problemy i ich rozwiązania

Ekspansja e-sklepu za granicę – jak się za to zabrać?

Często zdarza się, że osiągamy pewien punkt nasycenia na lokalnym rynku, co związane jest z konkurencją, ograniczonym popytem, czy też zasięgiem geograficznym. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad ekspansją zagraniczną, która może otworzyć przed nami zupełnie nowe możliwości. Kolejną motywacją, dla której sklepy internetowe decydują się na ten krok, jest zwiększenie zysku mimo wydajnej sprzedaży w kraju. Jakiekolwiek są Twoje motywacje, to na przeszkodzie zawsze stoi obawa, że coś nie wyjdzie oraz problemy ze zrozumieniem zagranicznego rynku.


Sprzedaż crossborder – obawy przedsiębiorców

Wielu przedsiębiorców obawia się ekspansji zagranicznej, myśląc, że jest ona skomplikowana i pełna nieznanych wyzwań. Chociaż faktycznie istnieje wiele problemów i wyzwań do rozwiązania, to nie jest to tak trudne jak się wydaje. Kluczem do tego, by sprzedaż crossborder była skuteczna, jest odpowiednie przygotowanie i zrozumienie specyfiki rynku, na którym chcemy działać.

Doskonałym przykładem niech będą tutaj Czechy i Węgry. Nasi południowi sąsiedzi preferują odbieranie przesyłek z punktów odbioru, podczas gdy na Węgrzech dominuje lokalna poczta. Ponadto, w wielu krajach popularna jest forma płatności przy odbiorze. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć te różnice i dostosować się do nich, oferując klientom to, czego oczekują. I tutaj pojawia się Olza Logistic, czyli operator logistyczny.


Transgraniczny e-commerce z Olza Logistic

Jednym z najważniejszych aspektów ekspansji zagranicznej jest logistyka. Dotyczy to zarówno wysyłki, dostarczenia paczki za granice, jak i obsługi zwrotów. Bez tego Twój sklep internetowy może nie być w stanie skutecznie obsługiwać klientów, którzy szybko się zrażą. Jak zadbać o logistykę w sprzedaży transgranicznej? Oczywiście możesz samemu podpisać umowy z lokalnymi firmami kurierskimi w Czechach, na Słowacji, czy Węgrzech, ale będzie to trudne z kilku powodów. Chodzi, chociażby o barierę językową, ale też ceny za paczki.

W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest operator logistyczny, który zadba o to wszystko za Ciebie. Olza Logistic jest tutaj najlepszym przykładem, gdyż posiada duże zaplecze do obsługi wysyłki i zwrotów, ale też ma umowy z firmami kurierskimi w krajach docelowych. Oznacza to, że jest ona w stanie uzyskać niższe ceny za paczki, bo realizuje ich więcej. Więcej o tym dowiesz się z filmu, w którym Witold Biernat z Olza Logistic opowiada, jak sprawić, by transgraniczny e-commerce był dla Ciebie możliwy, a osiągnięcie sukcesu łatwiejsze.