Dlaczego jedna firma kurierska nie spełni wszystkich oczekiwań klientów?

Przesyłki26 września 2022

Prowadzisz firmę i chcesz, by wysyłane produkty trafiały szybko i sprawnie do Twoich klientów. To oczywiste, ale jak to osiągnąć? Czy pójść do jednej firmy kurierskiej, czy korzystać z kilku? A może zdecydować się na współprace z operatorem logistycznym? Przesyłki kurierskie dla firm to temat newralgiczny, gdyż ich szybkie dostarczanie ma bezpośredni wpływ na utrzymanie dobrej relacji z klientem.

Dlaczego jedna firma kurierska nie spełni wszystkich oczekiwań klientów?

W tym artykule skupimy się na tym dlaczego jedna firma kurierska nie spełni wszystkich oczekiwań klientów i na znalezieniu odpowiedzi, co, zamiast niej wybrać. Zdradzimy już na początku, że lepszym rozwiązaniem będzie operator logistyczny, który oferuje szerszy pakiet usług niż popularni kurierzy, zapewniając prawdziwe wsparcie dla biznesu. Zajmiemy się wysyłką krajową, a także poruszymy tak ciekawy temat jak sprzedaż transgraniczna. Dowiesz się także, dlaczego lepiej wybrać dodatkowy pakiet usług i jakie są oczekiwania klientów odnośnie przesyłek.


Czego klienci oczekują od sklepów internetowych?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta: po zamówieniu produktów klient chce je dostać jak najszybciej tam, gdzie jest mu wygodnie. Może to być dom, praca lub automat paczkowy. Nie da się ukryć, że okres pandemiczny sprawił, że zakupy przez internet zyskały na popularności, ale też podniosły oczekiwania klientów. Wiele e-sklepów posiada ten sam asortyment i podobne ceny, więc to przesyłka kurierska decyduje o tym, gdzie klient sfinalizuje swoje zakupy.


Zakupy przez internet wymagają dobrego operatora logistycznego.


Przesyłki kurierskie stały się newralgicznym tematem w utrzymaniu dobrej relacji z klientem, tak więc firmy muszą zwracać na nie szczególną uwagę. Głównym kryterium decydującym o wyborze danego e-sklepu jest cena produktu, ale na drugim miejscu są niskie koszty dostawy. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje szybkość wysyłki paczki, i krótki czas oczekiwania na nią. Dla klientów ważna jest także możliwość wyboru różnych form dostawy. Czy jedna firma kurierska jest w stanie o to zadbać? Nie, nie jest.


Oczywiście taki gigant jak firma kurierska In Post dzięki swoim automatom paczkowym zapewnia szerszy pakiet usług niż DPD, czy DHL, ale nadal ma pewne ograniczenia. Jakie? Dowiesz się w następnym akapicie.


Szybkie doręczenie przesyłki kurierskiej sprawi, że klient chętnie do Ciebie wróci.


Jaki kurier dla sklepu internetowego? To zależy


To jaką firmę kurierską do wysyłki paczek wybierzesz, zależy od tego, ile ich wysyłasz. Im więcej, tym będzie Ci zależało na kompleksowej obsłudze ze strony dostawcy usług logistycznych. Jeżeli ilości są szczątkowe, to zapewne samemu będziesz w stanie ogarnąć dowóz paczek do punktu wysyłkowego, co będzie po prostu tańsze.


Trudno jest wybrać dobrego kuriera dla sklepu internetowego. Lepszy jest operator logistyczny.


Sukces e-sklepu to nie tylko atrakcyjna oferta i cena, komunikacja posprzedażowa z klientem, ale także jakość i szybkość doręczenia zamówionego produktu. Chodzi o logistykę, o której nigdy nie można zapominać, prowadząc sprzedaż wysyłkową. To jaka firma kurierska dla Ciebie pracuje, warunkuje, jak będziesz postrzegany przez klientów. Jeżeli kurier zniszczy paczkę lub dostarczy ją późno, to odbiorca będzie na Ciebie zły i być może już nie wróci. Dlatego warto wybrać sprawdzonego operatora logistycznego. Takiego, który stawia na wysoką jakość oferowanych usług, ale i zapewnia wsparcie w innych aspektach.


Firma kurierska dla e-commerce – ograniczenia


Każdemu zależy na wyborze jak najlepszych rozwiązań niezależnie, czy to w życiu prywatnym, czy biznesowym. Szukamy kompromisu pomiędzy optymalną ceną a wysoką jakością, stale odkrywając, że jest on trudny do osiągnięcia. Przy wyborze firmy kurierskiej sprawa ma się tak samo. Nie chcesz przepłacać, to wiadome, ale też zależy Ci na jak najlepszym obsłużeniu swoich klientów. Co zatem oferuje firma kurierska?


  • odbiór paczek od Ciebie;
  • dowóz paczki we wskazane miejsce (adres lub automat paczkowy);
  • integrację API z Twoim e-sklepem lub platformą handlową;

Firma kurierska dla e-commerce to trudny wybór.


I tyle. Odbiór i dowóz to oczywiste zadania firmy kurierskiej, a integracja API pozwala sprawnie generować dokumenty przewozowe. Sprawia to, że pozostałe aspekty sprzedaży wysyłkowej i logistyki są na Twojej głowie. Dodatkowo dużym ograniczeniem jest samo wybranie kuriera. Decydując się na współpracę z jedną z wiodących firm podpisujesz umowę i korzystasz tylko z jej usług. Jesteś więc poniekąd skazany na narzucone ceny, a także ilość punktów odbioru oferowanych dla klientów i sposób dostarczania.


Przecież DHL nie dostarcza paczek do automatów, gdzie można samemu je odbierać. A klienci oczekują tego typu usługi. W trakcie współpracy okazuje się, że paczka do klienta taniej wypada u innego kuriera, ale tylko przy podpisaniu z nim umowy na stałą współpracę. I co wtedy? Wtedy warto poszukać operatora logistyki, który ma w swojej ofercie znacznie więcej niż firmy kurierskie, zapewniając szersze wsparcie.


Operator logistyczny dla  e-commerce


Operator logistyczny to firma, która oprócz własnej floty transportowej, ma w swojej ofercie wielu kurierów, za pomocą których dostarcza Twoje paczki do klientów. Dodatkowo zapewnia wsparcie w innych aspektach handlu on-line, co ma duże znaczenie, gdy prowadzisz sprzedaż transgraniczną i krajową. Jak to działa? Operator logistyczny to dla firm kurierskich większy klient niż samotny e-sklep, czy inny biznes. Oznacza to, że może on wynegocjować lepsze stawki za wysyłkę paczki niż Ty. Dzięki temu, że ta cena jest niższa, to po prostu płacisz mniej za każdy towar dostarczany do klienta.


Operator logistyczny dla  e-commerce to najlepsze możliwe rozwiązanie.


Wybierając operatora logistycznego, oszczędzasz, ale też otwierasz przed sobą nowe możliwości. Bo nie ogranicza Cię już jedna firma kurierska, a dzięki outsourcingowi logistyki uzyskujesz dostęp do kilku przewoźników. Pozwoli to wybrać atrakcyjniejszą, a tym samym niższą cenę za pojedynczą przesyłkę do klienta. Dodatkowo możesz określić dowolną formę odbioru: do domu, pracy, w punkcie lub w automacie paczkowym.


Sprzedaż transgraniczna a operator logistyczny


Kiedy prowadzisz firmę sprzedającą za granicę, to wiesz, że koszty przesyłek są znacznie droższe. I tutaj ratunkiem może ponownie okazać się zewnętrzny operator logistyczny. Tak samo jak w przypadku paczek krajowych jest on w stanie wynegocjować niższą cenę za wysyłkę u wielu kurierów.


Sprzedaż transgraniczna wymaga operatora logistycznego.


Ponadto dobry operator logistyczny zapewnia coś jeszcze, czego firma kurierska Ci nie da: usługi dodatkowe. Dzięki nim sprzedaż transgraniczna będzie prostsza, co ma duże znaczenie dla firm dopiero wchodzących na obce rynki. Jednak te, które już na nich działają, mogą zoptymalizować swoje koszty, wchodząc w relację z operatorem logistycznym. Poniżej poznasz najważniejsze aspekty współpracy z taką instytucją. Część z nich ma zastosowanie do sprzedaży transgranicznej, a część do krajowej.


Doręczenie paczki przez różnych kurierów


Jak już kilkukrotnie w tym artykule wspomnieliśmy, operator logistyczny ma podpisaną umowę na doręczenie przesyłek z wieloma firmami kurierskimi. Oprócz własnej floty jest on zatem wsparty takimi potęgami na rynku jak DHL, DPD, FedEx i inni. Jednak w przeciwieństwie do małej lub średniej firmy jest on w stanie wynegocjować niższe ceny, z których również Ty skorzystasz.


U operatora logistycznego znajdziesz różne firmy kurierskie


Oznacza to, że wysyłając paczkę do klienta w kraju lub prowadząc sprzedaż transgraniczną, uzyskasz niższe koszty dostarczenia. Tym samym zoptymalizujesz wydatki na logistykę. To z pewnością pozytywnie wpłynie na finanse Twojej działalności. Dodatkowo zyskujesz szansę na to, że klient odbierze paczkę tam, gdzie chce. Jeżeli DHL nie ma automatów paczkowych, a In Post tak, to po prostu wybierzesz tę drugą opcję, bo tak klient zaznaczył w formularzu.


Zwrot przesyłek to nic strasznego


O ile nie musisz się tym zajmować... Dobry operator logistyczny w swojej ofercie ma usługę dotyczącą obsługi zwrotów. Oznacza to, że klient zgłasza Ci, że z dowolnych powodów chce dokonać zwrotu, a resztą zajmuje się operator. Odbiera on produkt od Twojego klienta, a następnie dostarcza go do Ciebie.


Operator logistyczna ułatwia zwrot przesyłek


A co ze zwrotami zza granicy? Kiedy wchodzisz w relację biznesową z operatorem logistycznym, to ten temat nie jest taki straszny. Te firmy mają własne magazyny w poszczególnych krajach, do których zwożą zwroty po odebraniu ich od klientów. Dzięki temu nie pozbawiasz osób z obcych państw możliwości łatwego i szybkiego odesłania tego, co im się nie podoba, czy jest uszkodzone.


Obsługa klienta zagranicznego


Kiedy prowadzisz sprzedaż transgraniczną, to konieczne jest zatrudnienie osób mówiących w języku danego państwa. Problem robi się, gdy jest to kilka krajów i zespół obsługi klienta zagranicznego musi zostać istotnie powiększony. Jest to bardzo kosztowne, bo za znajomość obcych języków dobrze się płaci. No i tutaj pojawia się operator logistyczny, który w swojej ofercie ma taką usługę.


Obsługa klienta zagranicznego ma kluczowe znaczenie w sprzedaży transgranicznej.


Znacznie taniej jest dokonać outsourcingu biura obsługi klientów zagranicznych. Nie musisz fizycznie zatrudniać tych osób, a płacisz jedynie za usługę. Po przeszkoleniu z Twojego asortymentu Ci pracownicy będą odpisywać na maile i odbierać telefony od klientów z Czech, Węgier, Słowacji, czy Niemiec. Jest to niewątpliwie mądre rozwiązanie, gdy chcesz wyjść ze swoimi produktami w świat, ale obawiasz się, że nie będzie Cię na to stać.


Integracja sklepu z operatorem logistycznym, czyli API


API to mechanizmy, które umożliwiają dwóm komponentom oprogramowania komunikację ze sobą przy użyciu zestawu definicji i protokołów. Na przykład: system sprzedaży Twojego e-sklepu zbiera zamówienia na produkty. Te są następnie dzięki API przesyłane do operatora logistycznego, który generuje listy przewozowe dla paczek. Co więcej, on już wtedy wie kiedy ma do Ciebie przyjechać, by odebrać zamówienia dla klientów w Polsce i za granicą. Jest to duża oszczędność czasu. Dzięki temu pracownicy nie muszą robić tego ręcznie, co generuje błędy i po prostu długo trwa. W czasie, gdy API ogarnia to za nich, mogą spokojnie wypełniać inne swoje obowiązki.


Tłumaczenie strony sklepu internetowego


Dużym problemem dla firm, które chcą rozpocząć sprzedaż transgraniczną, jest obcy język. Należy przetłumaczyć całą stronę, co zlecane jednostkowo bywa bardzo drogie. Kiedy jednak wybierasz operatora logistycznego z taką usługą, to kwoty już są niższe. Dzięki temu zyskujesz profesjonalne tłumaczenie opisów Twoich produktów i możesz bezpiecznie wejść na zagraniczne rynki. Bo nie jest nowością, że np. Czesi wyjątkowo cenią sobie fakt, że mogą kupować w swoim języku. Tłumacząc swoją stronę, sprawiasz, że klient z południa chętniej wybierze Cię niż np. sklep internetowy, gdzie wszystko jest po angielsku.


Tłumaczenie strony sklepu internetowego jest niezbędne, gdy prowadzisz sprzedaż transgraniczną.


Jedna firma kurierska nie spełni oczekiwań klientów – podsumowanie


W biznesie ważne jest to, by nie wchodzić w takie sytuacje, które ograniczą Twój potencjał. Wybierając jedną firmę kurierską, zamykasz przed sobą wiele drzwi:  • otrzymujesz wysoką cenę za pojedynczą przesyłkę;
  • nie możesz korzystać z usług innych kurierów;
  • ograniczasz się wyłącznie do sposobu dostarczania paczek, który wyznaczy firma kurierska;
  • nie otrzymujesz wsparcia w realizacji celów biznesowych;
Operator logistyczny zwiększa szansę na sukces e-commerce


I to nie jest tak, że firmy kurierskie są złe i za to je ganimy. Nie. Ich model biznesowy po prostu zakłada takie prowadzenie sprzedaży swoich usług, a nie inne. Czasem jest to korzystne, a w innych wypadkach lepiej jest wybrać operatora logistycznego. Taka firma otworzy przed Tobą drzwi szeroko, zapewniając szerokie wsparcie na rynku krajowym i podczas sprzedaży transgranicznej.