Dlaczego warto wysyłać paczki na Litwę?
Litwa dla Polskich sklepów internetowych to bardzo perspektywiczny rynek, który dynamicznie się rozwija. Jego obroty w 2022 wynosiły 1,3 miliarda euro, a przewiduje się, że rok 2025 wygeneruje już 2 miliardy. Dlatego warto wysyłać paczki na Litwę, ale by zrobić to opłacalnie i efektywnie trzeba znaleźć odpowiedniego partnera. Firmy kurierskie mogą być za drogie, więc lepiej jest wejść w relacje z firmą, która działa jako operator logistyczny.

Takie przedsiębiorstwa zapewniają oprócz wysyłki paczek na Litwę również obsługę zwrotów, dostarczenie wielokanałowe i szersze wsparcie dla firm, które prowadzą sprzedaż zagraniczną. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o litewskim rynku e-commerce - jego perspektywach i specyfice oraz o tym, jakiego operatora logistycznego wybrać.
Litewski rynek e-commerce – trendy i specyfika
Litewski rynek e-commerce wykazuje trend wzrostowy, co wynika między innymi ze zmian w preferencjach konsumentów, które dokonały się w trakcie pandemii. Dodatkowo Litwini zaczęli zarabiać więcej, dlatego też są w stanie dokonać zakupów o wyższej wartości. W 2022 roku rynek ten wygenerował obroty na poziomie 1,3 miliarda Euro, a prognozowane obroty na 2025 rok to już 2 miliardy Euro. Obecny roczny wzrost wynosi 6,5%.
Wartość handlu online ma wzrosnąć o kolejne 10% w 2023 roku, a taka tendencja ma się utrzymywać co najmniej przez pięć najbliższych lat. W 2022 roku transakcje online stanowiły niecałe 20% całego wolumenu sprzedaży, a do 2026 roku ta wartość ma wzrosnąć do 24%. Litewski e-commerce ma 1,90 mln użytkowników, co oznacza, że penetracja użytkowników wynosi 48,9%, a za pięć lat ma osiągnąć 54,7%.
Litewskie sklepy internetowe
Myśląc o tym, by prowadzić sprzedaż transgraniczną na Litwie, trzeba przygotować się na poznanie konkurencji. Litwa, będąc krajem przyjaznym nowym technologiom, ma dynamicznie rozwijający się sektor e-commerce. Litwini często dokonują zakupów online, wybierając zarówno lokalne platformy jak i globalne portale. Wśród popularnych produktów znajdują się ubrania, elektronika użytkowa, kosmetyki, bilety na wydarzenia, żywność oraz produkty użytku osobistego.
Największe sklepy e-commerce na Litwie to:
- Pigu.lt - To jeden platforma e-commerce będąca jednym z największych graczy na rynku bałtyckim, oferujący szeroki asortyment, w tym elektronikę, sprzęt AGD, meble, artykuły do wystroju wnętrz, ubrania, kosmetyki i artykuły sportowe. Przychody Pigu.lt w 2021 roku wyniosły około 78 miliona dolarów, a jego asortyment to ponad 3 miliony różnych produktów wystawianych przez 4000 różnych sprzedawców.
- Senukai.lt – ten sklep internetowy w 2021 roku osiągnął przychód na poziomie 69 milionów dolarów i jest drugim po Pigu.lt największym portalem zakupowym na Litwie. Asortyment produktów jest szeroki i zawiera zabawki, hobby, artykuły do majsterkowania, meble, urządzenia i elektronikę.
- Topocentras.lt - to opisywany jako wszechstronny sklep internetowy oferujący różnorodne produkty, w tym meble, urządzenia, elektronikę, media oraz artykuły spożywcze i higieny osobistej. Jest to największa sieć sklepów z elektroniką i sprzętem AGD na Litwie, osiągająca znaczne przychody z handlu elektronicznego.
- Varle.lt – to platforma e-commerce i 19 fizycznych sklepów na Litwie, co czyni ją jednym z największych sprzedawców internetowych w kraju. Varle jest wszechstronnym sklepem internetowym z różnorodną ofertą produktów, w tym mebli, urządzeń, zabawek, hobby, artykułów do majsterkowania, elektroniki i mediów.
- Skelbiu.lt – platforma e-commerce przypominająca polski OLX, która dostarcza szeroki zakres produktów, w tym elektronikę, samochody, nieruchomości, produkty dla dzieci, ubrania i meble.
- Alio.lt - serwis ogłoszeniowy, na którym można znaleźć zarówno produkty, jak i różnego rodzaju usługi.
- Barbora.lt - największy sprzedawca żywności na Litwie, który rozszerzył swoje działania również na inne kraje bałtyckie.
Co kupują Litwini w internecie?
Największym sektorem litewskiego e-commerce jest sektor zabawek, hobby i majsterkowania, który odpowiada za 43% przychodów. Dalej plasuje się elektronika i media z 27% oraz moda z 12%. Za podium znajdują się meble i sprzęt AGD z 11% oraz żywność i higiena osobista z 7% przychodów z e-commerce. Zagraniczni gracze na Litwie to amazon.com, aliexpress.com i ebay.com. Na tych platformach najczęstsze zakupy to odzież i akcesoria (43,0%), zakwaterowanie (23,0%) oraz bilety lotnicze i inne bilety transportowe (22,3%).
Zachowania zakupowe Litwinów w e-commerce
Litwini szybko adaptują nowe technologie, w tym usługi mobilne. Chętnie korzystają z kart płatniczych, podpisów elektronicznych oraz bankowości online, co przekłada się na popularność zakupów internetowych. Oto główne trendy zakupowe na Litwie (warto wziąć je pod uwagę, gdy rozpoczynasz sprzedaż cross-border w tym kraju):
- Sprzedaż omnichannel - coraz rzadziej ścieżka klienta odbywa się wyłącznie na stronie internetowej sklepu. Ważna jest obecność w mediach społecznościowych, aplikacjach mobilnych oraz ewentualnie fizycznych punktach sprzedaży. Celem jest zapewnienie spójnych doświadczeń pomiędzy różnymi kanałami.
- Rynek m-commerce - urządzenia mobilne odpowiadają za znaczną część ruchu na stronach sklepów internetowych. Konieczne jest więc zapewnienie responsywnej wersji witryny przystosowanej do urządzeń mobilnych, a także wsparcie dla systemów płatności mobilnych.
- Social commerce - media społecznościowe, takie jak TikTok, odgrywają ważną rolę w podejmowaniu decyzji zakupowych, szczególnie wśród młodszych konsumentów. Dlatego planując swoje działania marketingowe, należy uwzględnić wszystkie kanały przekazu.
Preferencje i zachowania konsumentów na Litwie różnią się znacznie w zależności od poziomu dochodów i grup wiekowych, odzwierciedlając rozdrobniony rynek. Bardziej zamożni konsumenci mają tendencję do priorytetowego traktowania marki i jakości jako kluczowych czynników przy podejmowaniu decyzji o zakupie, postrzegając cenę jako wskaźnik jakości. Z kolei litewscy konsumenci uważają zagraniczne towary za synonim wysokiej jakości. Postrzeganie to opiera się na trwającym rozwoju gospodarczym kraju, który zwiększył zaufanie konsumentów. Mieszkańcy Litwy oczekują od sklepów internetowych darmowej dostawy w przypadku zamówień przekraczających 30-50 euro. Najchętniej wybierają dostawę do punktu odbioru lub do domu.
Operator logistyczny – paczki na Litwę
Do najczęściej wybieranych przewoźników należą UPS, DHL, TNT, FedEx i DPD, które posiadają filie na Litwie. Popularnością cieszy się także krajowa poczta, a Litwini wybierają wszystkie dostępne formy dostawy. Jeżeli chcesz rozpocząć sprzedaż cross-border, to bezpieczniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest operator logistyczny Olza Logistic. Ta firma posiada umowy z różnymi przewoźnikami i jest w stanie wynegocjować niższe ceny za paczki na Litwę ze względu na ich ilość, którą obsługuje. Dzięki temu Ty również oszczędzisz, płacąc mniej, a więcej środków przeznaczysz na rozwój.
Z Olza Logistic otrzymasz wielokanałowe doręczenia, obsługę zwrotów, a nawet dział biura obsługi klienta zagranicznego. Dodatkowo ten operator logistyczny oferuje tłumaczenia strony internetowej i oferty sklepu internetowego. Sprawia to, że zyskujesz nie tylko paczki na Litwę, ale kompleksowe wsparcie w wejściu na nowy rynek sprzedaży.