Jak zapakować paczkę dla kuriera? Poradnik
Uszkodzenie produktów wysyłanych do odbiorcy, to coś, czego nikt nie chce doświadczać. Ta sytuacja powoduje spadek zaufania do Ciebie jako dostawcy i generuje dodatkowe koszty wysyłki, zwrotu i wymiany. W tym poradniku dowiesz się jak zapakować paczkę dla kuriera, by jej zawartość dotarła cała i zdrowa, a zamawiający był zadowolony i cieszył się z wejścia w relacje z Tobą.

Niezależnie od tego, czy wysyłasz paczkę prywatnie, czy jako sklep internetowy to musisz ją odpowiednio zabezpieczyć. Zawartość przesyłki może ulec uszkodzeniu na różne sposoby, dlatego tak ważne jest pakowanie paczki w sposób prawidłowy. Chodzi o to, by wysyłany przedmiot dotarł do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Zapobieganie przemieszczeniu rzeczy chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. To podstawowa zasada, ale jest ich więcej. Dzisiaj przejdziemy przez standardy pakowania przesyłek, żeby w trakcie transportu nic się z nimi nie stało. Tak więc zaczynajmy!
Dlaczego kwestia pakowania jest tak ważna?
Jeżeli dopiero rozpoczynasz sprzedaż w internecie, to wiesz, że pakowanie paczek, a następnie nadanie przesyłki kurierskiej jest kluczowe dla osiąganych wyników finansowych. Bez względu na to, czy wysyłasz delikatne przedmioty, czy ciężkie stalowe elementy konstrukcji, to musisz zadbać o odpowiednie opakowanie towaru. Każdego dnia przesyłki kurierskie dostarczane są w milionach, więc nie ma co liczyć na to, że Twoja paczka znajdzie się na samej górze stosu i nic jej nie przygniecie.
Obecnie branża dostaw towarów działa w sposób przemysłowy. Oznacza to, że musisz dać szansę swoim paczkom na zachowanie kształtu podczas transportu. Zwróć uwagę, że od tego zależy Twoja sprzedaż i dobra opinia wśród klientów. Nie da się ukryć, że uszkodzenia zamówionych przedmiotów strasznie ludzi wkurzają. Taka sytuacja zmusza ich do wypełniania dokumentu zwrotu, spotkania się z kurierem, i... czekania. Ich zaufanie do Ciebie spada tak samo jak przychody. To, jak zapakujesz i owiniesz swoją paczkę, ma znaczenie dla płynności działania Twojej firmy i zachowania niezakłóconego łańcucha dostaw.
Podstawa pakowania przesyłek, czyli ocena zawartości
Ocena zawartości paczki oraz wybór materiałów do pakowania to rzecz kluczowa. Biorąc pod uwagę, jakie przedmioty umieszczasz w przesyłce, musisz dobrać do nich odpowiednie zabezpieczenie. Inaczej potraktujesz szkło, książkę, czy części zapasowe do samochodu. Zwróć uwagę, że cokolwiek kurier od Ciebie odbiera, to wytrzymałość opakowania gra kluczową rolę. Najlepiej wybrać nowy karton, który nie tylko jest estetyczny dla klienta, ale i zapewnia najlepsze warunki dla zawartości przesyłki. Pudełko powinno być o kształcie prostopadłościanu, bo wtedy jego wnętrze jest najlepiej chronione, a całość konstrukcji trwała. Poza tym, na co zwrócić największą uwagę?
- Waga towaru – jeżeli produkty w paczce są ciężkie, to opakowanie musi być wytrzymalsze. Czasem, żeby dobrze zabezpieczyć wielokilogramowy towar, trzeba użyć kilku warstw kartonu z tektury falistej. Z kolei lżejsze rzeczy w postaci ciuchów można zapakować do trwałego worka z tworzywa. Pamiętaj – waga ma znaczenie.
- Kształt produktu i jego gabaryty – nie wsadzaj przedmiotów do opakowania na styk. Zawsze pamiętaj, że w kartonie musi pozostać trochę luzu na materiał amortyzujący. Wykorzystaj do tego folię bąbelkową, kawałki tektury lub papieru. Kartonowe pudełko nigdy nie powinno dotykać zawartości paczki, bo ta wtedy może ulec uszkodzeniu w trakcie transportu.
- Wartość przesyłki i jej delikatność – drogie towary wymagają dodatkowych zabiegów. W ich przypadku folia bąbelkowa nie musi być oszczędzana. Zapobieganie przemieszczaniu i wstrząsom sprawi, że delikatne przedmioty i te bardzo kosztowne w nienaruszonym stanie dotrą do klienta.
Poniższe rady powinny Ci pomóc podczas pakowania paczki:
1. Zapakuj osobno każdą rzecz do kartonu – ograniczysz obijanie i uchronisz się przed uszkodzeniami mechanicznymi wysyłanego przedmiotu. Folia bąbelkowa lub gruby papier sprawdzą się tu idealnie. Istotna kwestia jest także taka, by rzeczy puste w środku dodatkowo zabezpieczyć. Wazon możesz wypełnić skrawkami papieru lub folią bąbelkową. Jeżeli w paczce znajduje się elektronika, to dobrze wsadzić ją do specjalnej torby elektrostatycznej.
2. Kolejność samego pakowania – poniżej zapoznasz się z krótką check listą tworzenia dobrze zabezpieczonej paczki z wieloma przedmiotami:
- Na dnie kartonu połóż warstwę amortyzującą;
- Na niej umieść pojedynczo opakowane przedmioty;
- Wypełnij puste przestrzenie orzeszkami pakowymi, folią bąbelkową, styropianem lub papierem;
- Pomiędzy elementami przesyłki dodaj wypełnienie, co zapobiegnie przemieszczaniu;
- Sprawdź, czy przedmioty nie dotykają kartonu;
- Połóż górną warstwę amortyzacji;
Tak przygotowana paczka nie ma szans poddać się uszkodzeniu. Dla pewności potrząśnij nią lekko, by sprawdzić, czy nic się nie przesuwa.
3. Zapieczętuj paczkę - dobra taśma klejąca to podstawa. Kartonowe pudełko na czas transportu musi być zaklejone. Nie używaj do tego tanich taśm, które same odchodzą od powierzchni. Wybierz te lepsze, by Twoja przesyłka była dobrze zabezpieczona. Dodatkowo możesz obwinąć całość folią stretch. To sprawia, że opakowanie na pewno się nie otworzy. Nie używaj raczej sznurków, gdyż zwiększają one ryzyko uszkodzenia samej paczki, ale też maszyn operatora logistycznego. Zaleca się obwinięcie taśmą paczki co najmniej 3 razy na całej długości i w obu kierunkach. Jeśli masz naprawdę delikatne towary lub wiele przedmiotów, zalecamy upewnienie się, że wszystkie szwy i łączenia pudełka będą wzmocnione.
4. Zastosuj odpowiednie etykiety - w widocznych miejscach naklej etykiety informujące, że zawartość paczki jest wrażliwa na uszkodzenia. Tak wysyłany przedmiot będzie odpowiednio chroniony, co obniży ryzyko Twoje i odbiorcy. Na paczce umieść także etykiety od firmy kurierskiej. Chodzi o listy przewozowy, na którym są dane firmy i odbiorcy. Dzięki temu kurier będzie wiedział, gdzie ma dostarczyć przesyłkę.
Pakowanie przedmiotów ze sobą
Ktoś zamówił produkty w Twoim sklepie internetowym? Firma złożyła zapotrzebowanie na części samochodowe? Świetnie, ale pamiętaj, żeby wysyłane rzeczy odpowiednio zabezpieczyć. Szczególnie gdy jest ich kilka... Jeśli wysyłasz więcej niż jeden przedmiot w tym samym pudełku kartonowym, zwróć uwagę na to, by je od siebie odseparować. Nie wkładaj towaru do opakowania, owijając wszystko razem. Pamiętaj, żeby każda rzecz trafiła do niego osobno. Tym sposobem ograniczysz ryzyko uszkodzenia. Obwiń produkty osobno folią bąbelkową. Takie podejście sprawia, że podczas transportu nic nie będzie się o siebie obijać.
Amortyzacja zawartości przesyłki
Wolne przestrzenie kartonu wypełnij amortyzacją. Wykorzystaj kawałki kartonu, czy folię bąbelkową. Odpowiednia ilość materiału wypełniającego w paczce zapobiegnie przemieszczaniu przedmiotów i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest tutaj też inna istotna kwestia. Nie przeginaj z amortyzacją. Jeżeli napchasz jej zbyt wiele, to kartonowe pudełko może się po prostu rozerwać u kuriera. Czym wypełniać zawartość przesyłki?
- Folia bąbelkowa – kto nie lubi jej naciskać, prawda? Ale podczas przewożenia paczki przez kuriera spełnia ona swoje praktyczne zadanie. Zwiększa ona bezpieczeństwo wysyłanego przedmiotu i chroni go przed uszkodzeniami. Folia bąbelkowa to doskonały materiał do wewnętrznej amortyzacji na czas transportu.
- Orzeszki pakowe – idealnie nadają się na puste przestrzenie. Są one ukształtowane w taki sposób, że blokują się, gdy są ściśnięte. Ponadto są lekkie i można ich uzywać wielokrotnie.
- Pianka polietylenowa - to trwały, lekki materiał, który pozwala bezpiecznie pakować paczki. Często długotrwałe przewożenie przesyłek przez kuriera sprawia, że powstają drgania. Te mogą osłabiać delikatną strukturę niektórych przedmiotów jak np. wazonów, czy szkła. Pianka tłumi te wstrząsy i sprawia, że przesyłki krajowe lub zagraniczne są bezpieczniejsze.
- Papier - jeśli szukasz alternatywnego wypełniacza dla swojej paczki, to zgnieciony papier lub gazeta nada się znakomicie. Jest on ekologiczny i powszechnie dostępny. Możesz go rozdrobnić lub pociąć, aby ułatwić amortyzację towaru i utrzymać go na miejscu podczas transportu.

Zasady pakowania przesyłek ciężkich
Przesyłki kurierskie bywają ciężkie, dlatego potrzebujesz wytrzymałego opakowania. W zależności od tego, co wysyłasz, producenci kartonów opracowali specjalne rodzaje pudełek dla konkretnych rzeczy. Znajdziesz je w wersjach dla części rowerowych, samochodowych, książek, plakatów itp. Jest to nie tylko dobre rozwiązanie dla bezpieczeństwa produktu i zadowolenia klienta, ale także świetne wpływa na opinię firmy. Pudełka na produkty występują w różnych wykonaniach i można kupić jedno, dwu lub trójścienne kartony z tektury falistej. W przeciwieństwie do tej zwykłej falista składa się z trzech warstw papieru. Obejmują one wewnętrzną i zewnętrzną wkładkę oraz falistą ściankę, która biegnie pomiędzy nimi. Oto rozpiska wytrzymałości różnych pudełek w zależności od wagi towaru i uwzględniając jego gabaryty:
- Powyżej 10kg - pudełko faliste z podwójną wyściółką
- Ponad 30kg - pudełko z potrójną warstwą tektury falistej
- Powyżej 40kg - sztywne drewniane pudełko lub paleta
- Dzieła sztuki i artefakty historyczne - sztywna drewniana skrzynia
- Instrumenty muzyczne - pokrowiec transportowy lub sztywna drewniana skrzynia

Czy pakować paczki w używany karton?
Karton powinien być w kształcie prostopadłościanu, a z używanymi opakowaniami jest różnie. Jeżeli chcesz je stosować, to dbaj o nie. Kurier nie cierpi niczego innego niż stary karton, który się kruszy i ma dziury. Wtedy może powstać uszkodzenie towaru, za które on będzie musiał odpowiedzieć. Żeby skorzystać z używanego kartonu, sprawdź, czy pudełko jest nadal wytrzymałe i zachowuje swoją sztywność. Jeśli tak, to świetnie. Zaoszczędziłeś. Możesz sprawdzić oznaki uszkodzenia, szukając zagnieceń na bokach pudełka i rozdarć lub wgnieceń na szwach kartonu. Jeżeli jest potrzeba, to wzmocnij szwy mocną taśmą pakową, a następnie podwój jej ilość podczas zaklejania klap. Dodatkowo folia stretch okaże się przydatna, gdyż zabezpieczy całość. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na ponowne użycie kartonu, najpierw usuń lub zakryj wszystkie stare etykiety, zwłaszcza kody kreskowe.
Zasady pakowania przesyłek – podsumowanie
Teraz już wiesz wszystko o wysyłaniu paczek do klienta. Temat został wyczerpany, a Ty możesz nadać je do automatu paczkowego (np. InPost) lub zamówić kuriera, który dostarczy produkty do drzwi odbiorcy. Pakowanie paczek wymaga pewnej finezji – wydaje się to dosyć górnolotne, ale tak jest. Pamiętaj, że to od tego, jak to robisz, zależy sprawność dowozu towarów i Twój sukces jako sprawdzonego partnera handlowego lub sklepu internetowego.