Dlaczego warto wysyłać paczki na Słowację?
Słowacja nie jest rynkiem ogromnym, ale na pewno rozwijającym się, więc warto rozważyć tam sprzedaż swoich produktów. Warto pamiętać, że duże znaczenie na Słowacji pełnią zakupy mobilne, dlatego dostosowanie do swojego e sklepu do smartfonów jest bardzo dobrym pomysłem. Sprawdź jak wygląda słowacki rynek e commerce i jakie są na nim perspektywy dla Ciebie!

Foto: unsplash.com
Słowacki rynek e commerce – charakterystyka i trendy
Słowacki rynek e commerce według danych jest na 61 na świecie z przychodami w wysokości około 2 673,0 mln USD w 2023 roku. Wykazuje on stałe prognozy wzrostu, które określa się na poziomie 10,1% do 2027 roku. W ciągu ostatnich lat e-handel na Słowacji szybko się rozwijał, na co wpływ oczywiście miała pandemia, ale też coraz większy dostęp do internetu oraz atrakcyjna oferta tamtejszych sklepów internetowych. Szacuje się, że obecnie 51% (2,8 mln) populacji naszego południowego sąsiada dokonuje zakupów on-line.
Największą kategorią w słowackim e-handlu są zabawki/hobby i majsterkowanie z około 412 mln USD sprzedaży netto. Na drugim miejscu znajduje się elektronika i media (358,3 mln USD), a następnie moda (227,3 mln USD), meble i sprzęt AGD (213 mln USD) oraz żywność i higiena osobista (200 mln USD). Młodsi użytkownicy stanowią największą część kupujących online. Prawie połowa kupujących online (42 proc.) to osoby w wieku od 25 do 34 lat, a kolejne pokolenie to osoby w wieku od 35 do 44 lat (22 proc.) i od 18 do 24 lat (13 proc.). Pozostałe 23 procent to klienci powyżej 45 roku życia.
Ciekawym jest fakt, że obok słowackiego e commerce drugim segmentem, który najbardziej się rozwija, jest sprzedaż online B2B. Lokalne firmy oferują swoje produkty i usługi klientom biznesowym. Dotyczy to zakupu materiałów biurowych, a także produktów i usług w celu zwiększenia wydajności i obniżenia kosztów operacyjnych, transportu i magazynowania.
Jakie są słowackie sklepy internetowe?
Słowacki rynek e commerce pod koniec roku 2020 tworzyło około 14300 sklepów internetowych. Jednak największą sprzedaż generują tacy gracze jak Heureka.sk, MALL.sk, Alza.sk, Nay.sk czy Martinus.sk. Część z tych firm to marketplace’y, które agregują różne oferty, umożliwiając konsumentów porównanie produktów i cen w jednym miejscu. Znajdują się tam takie kategorie produktowe jak elektronika, odzież, artykuły spożywcze, kosmetyki, książki, meble i wiele innych.
Fot. freepik.com
Największym graczem na słowackim rynku eCommerce jest alza.sk. Przychody sklepu wyniosły 361,9 mln USD w 2022 r. Za alza.sk plasują się mall.sk i nay.sk jako drugie i trzecie co do wielkości sklepy z odpowiednio 116,1 mln USD i 68,0 mln USD. Łącznie trzy największe słowackie e commerce odpowiadają za 30,3% przychodów 100 największych sklepów internetowych u naszego południowego sąsiada.
Jak kupują Słowacy?
Słowacy kupują, kierując się ceną produktów i to ten czynnik jest decydujący, gdy poszukują oni produktów. Rośnie również świadomość konsumentów. Słowacy coraz częściej sprawdzają skład i pochodzenie produktów. Dodatkowo nasi sąsiedzi chętniej wybierają lokalne sklepy niż te zagraniczne. Sprawia to, że mimo dużych e commerce’ów istnieje wiele mniejszych, co powoduje, że słowacki rynek sprzedaży internetowej jest rozdrobiony. Bardzo ciekawą wartością jest dysproporcja w zakupach pod kątem płci. Częściej w sieci kupują kobiety (68%) niż mężczyźni (32%).
Fot. freepik.com
Szacuje się, że z tych 51% obywateli kupujących on-line nawet 90% robi to regularnie i wielokrotnie. Co ważne, aż 65% Słowaków korzysta z e commerce mobilnie, dlatego jeżeli planujesz rozpocząć w tym kraju sprzedaż internetową, to musisz pamiętać o optymalizacji swojego sklepu pod tym kątem. Ważnym trendem na Słowacji jest także ekologizm i około 63% klientów tamtejszych e commerce wybiera produkty i usługi będących „zdrowych” dla środowiska. Z badań wynika, że 48% klientów jest skłonnych zapłacić dodatkowo za takie towary, co warto uwzględnić, gdy chce się tam sprzedawać. Z kolei wszelkie programy lojalnościowe nie znalazły szerokiego grona odbiorców na Słowacji i korzysta z nich tylko około 10% kupujących.
Logistyka i kurierzy na Słowacji – metody dostawy paczek
Słowaccy klienci e commerce cenią sobie wygodę podczas zakupów i 83% z nich wybiera dostawę paczek do domu. Coraz większą popularność zyskują punkty odbioru i automaty paczkowe, które są chętnie wybierane, by zamówić produkty i odebrać je po pracy. Bardzo ciekawą usługą, która jest dostępna na Słowacji jest Packety. Dzięki niej klienci dostają informację o dokładnej godzinie dostarczenia zamówienia przez firmę kurierską. Jest to na pewno wygodne rozwiązanie, które zachęca do zakupów on-line. Wiele osób rezygnuje z dokonania zamówienia, gdy sklep internetowy nie oferuje różnorodnych form dostawy. Warto o tym pamiętać jeśli chcesz sprzedawać na Słowacji i elastycznie dostosować się do zachowań tamtejszych konsumentów.
Jakie metody wysyłki są najpopularniejsze na Słowacji?
Poczta
słowacka
Często wybierana metoda wysyłki na Słowacji
korzysta głównie z rozbudowanej sieci oddziałów. Zaletą jest
możliwość płatności za pobraniem i z góry. Klienci są
przyzwyczajeni do usług słowackiej poczty i jej działania. Dlatego
nie powinieneś zaniedbywać tej opcji w swoim sklepie
internetowym.
Firmy kurierskie na Słowacji
Inną
popularną opcją są firmy kurierskie. Najpopularniejsze z nich to
DPD, Geis Parcel, GLS czy DHL. Słowacy lubią wybierać spośród
kilku alternatyw dostawy paczek, doceniają nowoczesny system
powiadomień lub modyfikacji danych oraz dostawę w dniu zamówienia.
Wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów i
dostosowywanie się do nich przy wyborze firmy kurierskiej.
Fot. freepik.com
Odbiór
osobisty w sklepie lub w automacie paczkowym
Połączenie
sklepu internetowego ze sklepem stacjonarnym stanowi przewagę
konkurencyjną, zwłaszcza dla klientów, którzy nie chcą płacić
za wysyłkę. Możliwy jest również odbiór paczek w samoobsługowym
okienku, którego ludzie obecnie poszukują ze względu na
bezdotykowe i bezpieczne odebranie przesyłki.
Zásilkovna i Uloženka
Sieć punktów odbioru Zásilkovna obejmuje
większość dużych miast na Słowacji. Klienci coraz częściej
wybierają tę metodę - mogą odebrać paczkę o dowolnej porze, a
jej ceny są porównywalne do Slovenskej pošty. Podobnie działa
Uloženka, która świadczy usługi logistyczne dla sklepów
internetowych. Jej zaletą jest połączenie usług ze Slovenská
pošta, Česká pošta i DPD.
Metody płatności e commerce na Słowacji
Najpopularniejszą
metodą płatności dla Słowaków są telefony komórkowe. Następnie
plasują się karty przedpłacone. Trzecie miejsce z 17% udziałem w
rynku należy do kart kredytowych. Przelewy bankowe i e-portfele
obejmują mniej transakcji - 2% i 3%. Dziewięćdziesiąt sześć
procent najlepszych słowackich sklepów oferuje płatności kartami
Visa i Mastercard. Inną popularną metodą płatności jest
"płatność przy odbiorze", która zwykle obejmuje
dopłatę.
Sprzedaż transgraniczna na Słowacji
Oprócz słowackiego rynku e commerce tamtejsi klienci dokonują zakupów również za granicą. Najwięcej zamawiają z niemiec (13,7 mld USD), Czech (11,8 mld USD) i Chin (6,19 mld USD).