Marketplace, czy własny sklep internetowy? Najlepiej to i to, czyli sprzedaż wielokanałowa
Uruchomienie sklepu internetowego na własnej witrynie lub w marketplace to decyzja trudna, a żeby ją podjąć, należy kalkulować, co się bardziej opłaca. Na początku Twojej drogi ze sprzedażą e commerce zapewne łatwiej jest wybrać tę drugą opcję i niejako sprawdzić swoje siły, ale też wiele się nauczyć. W tym artykule pokażemy Ci, jakie są zalety i wady obu rozwiązań, a także powiemy wprost, że najlepiej korzystać z każdego z nich.

Foto: freepik.com
Sprzedaż wielokanałowa, bo tak nazywa się posiadanie sklepu na market place i własnej witryny, w obecnych multi-czasach jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu możesz docierać do większej ilości klientów i prezentować swoją ofertę z wielu stron. Nie warto ograniczać się i otworzyć sklep internetowy tu i tu. Nie robiąc tego, narażasz się na ograniczenie odbioru, a więc nietrafioną inwestycję i straty.
Sprzedaż wielokanałowa jako szansa na rozwój
Jeżeli prowadzisz sprzedaż e commerce, to klient powinien być w centrum wszystkich Twoich działań. Oznacza to, że musisz wychodzić naprzeciw jego oczekiwaniom, ale także spotykać się z nim w miejscach, w których bywa. Sprawia to, że sprzedaż wielokanałowa jest koniecznością, by zarabiać więcej i zdobywać nowych potencjalnych klientów. Pojawianie się w wielu miejscach ze swoją ofertą pozwala wykorzystać pozytywne cechy każdej z platform e commerce, niezależnie czy jest to własny sklep internetowy, czy marketplace.
Fot. freepik.com
Sprzedaż wielokanałowa oferuje kilka korzyści, takich jak zwiększenie zasięgu, poprawa doświadczenia klienta, zwiększenie sprzedaży oraz możliwość gromadzenia cennych danych o klientach. Dodatkowo oferowanie wielu kanałów sprzedaży zapewnia klientom większą elastyczność i wygodę, co prowadzi do poprawy doświadczeń z Twoją marką i lojalności. Nie da się ukryć, że gdy jesteś widoczny na własnej stronie, Allegro, Amazon, czy Facebook Market place, to wzrasta świadomość Twojej oferty, co jest dużą zaletą. Odbiorcy chętniej kupują w tych e commerce, które oferują wiele sposobów dokonania zakupów i wybierają ten najłatwiejszy dla nich. Sprzedaż wielokanałowa pozwala także na gromadzenie danych klientów, więc lepiej ich zrozumiesz, a także zweryfikujesz, które miejsca handlu są najbardziej opłacalne.
Multikanałowy e commerce w obecnych czasach zwiększa szansę na zakup Twoich produktów lub usług. Nie da się ukryć, że zawirowania gospodarcze ograniczają wydatki klientów, którzy szukają najlepszych ofert. Oznacza to, że zanim coś zamówią, to przeglądają oferty wielu sklepów internetowych, odwiedzają porównywarki cen i market place'y. Jeżeli Twoja oferta będzie w każdym z tych miejsc, to odbiorca łatwiej ją przyswoi, a Ty zyskasz szansę na zainteresowanie go i finalizację transakcji. Czasy zmieniają się bardzo dynamicznie, więc nie warto stać w miejscu, a sprzedawać wszędzie, gdzie się da.
Czy opłaca się założyć sklep internetowy?
Zgodnie z raportem E-commerce w Polsce 2020 firmy Gemius zakupy w e commerce dokonuje 73% z wszystkich badanych internautów. Jest to rynek ogromny, perspektywiczny i dający dostęp do milionów klientów. Odpowiedź, więc jest prosta – tak, opłaca się założyć sklep internetowy, bo sprzedaż w sieci rośnie z roku na rok.
Ważniejszym pytaniem jest jak to zrobić, bo opcji mamy kilka. Może się okazać, że prowadząc mały sklep stacjonarny, doszedłeś do maksimum swoich możliwości sprzedażowych w danym miejscu. I co wtedy? Otworzyć drugi sklep lub przenieść się do korzystniejszej lokalizacji? To jest dopiero drogi interes. Okazuje się wtedy, że dobrze jest założyć sklep internetowy. Dzięki niemu zyskasz dostęp do milionów klientów, a jest szansa, że ta inwestycja będzie tańsza niż drugi sklep fizyczny.
Fot. freepik.com
Żeby uruchomić sklep internetowy, musisz zdecydować, gdzie on będzie się znajdował. Czy postawisz na market place, czy na własną witrynę? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a jego koszty są różne. Istotne jest, by przy wyborze platformy e commerce kierować się opłacalnością, swoimi możliwościami, a także specyfiką kategorii produktowej, w której się poruszasz. Musisz wiedzieć, jaki jest Twój klient, jakie ma zwyczaje i gdzie najczęściej szuka produktu lub usługi. Dobrym rozwiązaniem jest wspomniana sprzedaż wielokanałowa, gdy Twój e commerce jest zarówno na market place, ale, jak i własnej stronie internetowej.
Co to jest Marketplace?
Marketplace to platforma, która łączy sprzedających z kupującymi. Najlepszymi przykładami są tutaj Allegro, eBay, Alibaba, czy Amazon, ale istnieje wiele serwisów do prowadzenia sprzedaży internetowej tego typu. Na market place można wystawiać zarówno produkty, jak i usługi, a odnajdzie się na nim tak samo dobrze jednoosobowa działalność gospodarcza, średnia firma, oraz osoba prywatna.
Fot. freepik.com
W przeciwieństwie do strony e-commerce należącej do jednego podmiotu market place to kanał sprzedaży, który obsługuje wiele firm i działalności. Sama koncepcja tego rozwiązania na rynku e commerce pojawiła się w wydaniu C2C, czyli dotyczyła sytuacji, gdy osoba prywatna oferowała swoje usługi lub produkty innej osobie prywatnej. Następnie działalność market place objęła wymianę B2C, kiedy to firma prowadzi sprzedaż dla klientów. Obecnie pojawiają się także platformy B2B, na których dochodzi do wymiany między przedsiębiorstwami.
Najpopularniejsze marketplace w Polsce
Według strony statista.com, która prowadzi rozbudowane statystyki na praktycznie każdy temat najpopularniejsze platformy e commerce typu market place w Polsce to Allegro, Zalando oraz Alibaba/Aliexpress. Pierwszy z serwisów skupia około 21 milionów klientów, mając 200 milionów oferty produktów i usług. Allegro notuje również ponad 200 milionów wejść w miesiącu, co sprawia, że ten e commerce jest naprawdę potęgą w naszym kraju.
Poza tym można wskazać empik, który od kilku lat uczestniczy w trendzie market place e commerce. Dodatkowo polscy użytkownicy chętnie wybierają Facebook Marketplace, Morele, Etsy, Shopee, Ceneo, czy Pakamera.
Dla kogo jest marketplace? Zalety i wady
Marketplace jest dobry zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych. Platformę e commerce do prowadzenia sprzedaży, jaką jest market place, wykorzystają osoby i firmy, które dopiero rozpoczynają przygodę z e-handlem, ale nie tylko. Odnajdą się tam także podmioty o ugruntowanej pozycji na rynku, które chcą mieć kolejny kanał sprzedaży. Jest to więc rozwiązanie dosyć uniwersalne, a wielość różnych platform tego typu pozwala na korzystanie z tej platformy każdemu. Dobrze, ale teraz zastanówmy się, jakie są zalety i wady market place:
Zalety marketplace
- Potężny kanał sprzedaży – platformę e commerce, jaką jest market place, pozwala prowadzić sprzedaż online i docierać do milionów klientów. Dzięki temu zyskujesz o wiele większy zasięg i rzesze potencjalnych klientów.
- Marketing - każdy tego typu portal ma już wyrobioną markę, sam dba o to, by docierać do świadomości odbiorców i ponosi koszty reklam w mediach. Wszyscy kojarzymy świąteczne spoty telewizyjne Allegro, ale od jakiegoś czasu towarzyszą nam one przez cały rok. Jedyne co spoczywa na Tobie, to promowanie swoich produktów lub usług wewnątrz platformy oraz uiszczanie prowizji.
- Kwestie techniczne – to po stronie market place leżą wszystkie aspekty związane z technikaliami i obsługą strony internetowej. Największe platformy są dostępne na urządzeniach mobilnych, mają wygodny dla sprzedającego panel administracyjny i są intuicyjne. Dzięki temu o wiele łatwiej rozpocząć na nich handel i sprawnie nim zarządzać. Wygodnie jest również podpiąć różne formy dostawy produktów, wysyłki do automatów paczkowych, płatności odroczone, raty, czy inne rozwiązania, szybkie płatności, których klienci oczekują.
- Większa przejrzystość – prowadzenie twojego sklepu na market place powoduje, że klient bardziej Ci ufa, bo wie, że w razie problemów jest trzecia strona, która spór rozwiążę. Jest to dobre, szczególnie gdy masz mały sklep internetowy i dopiero budujesz swoją markę.
Wady market place
- Czy Market Place jest bezpłatny? - tak, do pewnego momentu, ale w końcu zawsze będzie trzeba opłacić prowizje. Trudno nazwać to wadą, gdyż w tym świecie nie ma nic za darmo, jednak jest to często problem. Zdarza się, że prowizje są bardzo wysokie, na co narzekają użytkownicy Allegro. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że postawienie na własny sklep internetowy też tanie nie jest. Trzeba zlecić web design i jego wykonanie, opłacić reklamy w wyszukiwarce google, utrzymywać serwer, ponosić koszty magazynowania itp.
- Duża konkurencja – nie da się ukryć, że na Allegro, czy Amazon w każdej kategorii produktowej jest wielu sprzedawców. Oznacza to, że trudniej jest przebić się ze swoją ofertą, ale można to robić poprzez wykupienie promocji lub zaproponowanie atrakcyjniejszej ceny, kuponów promocyjnych, czy dodatków.
Czy marketplace się opłaca?
To zależy. Samodzielne zakładanie sklepu internetowego jest kosztowne, więc dla wielu sprzedawców łatwiej jest zacząć na market place. Oczywiście ta platforma e commerce to także prowizje i koszty marketingowe wewnątrz systemu, które też tanie nie są. Jednak na początku jest to zdecydowanie niższy koszty niż własny sklep internetowy. Warto wszystko przeliczyć i rozpisać porządny biznesplan takiego przedsięwzięcia, by wiedzieć, czy market place się opłaca. Trzeba jednak zauważyć, że wraz z wyrabianiem marki i świadomości wśród potencjalnych klientów można przenieść ruch na własny e commerce. Można wtedy mieć różne kanały sprzedaży i maksymalizować swój zysk.
Jak otworzyć własny sklep internetowy?
Szczerze powiedziawszy, by uruchomić sklep internetowy, trzeba przejść podobną ścieżkę, jak w przypadku fizycznej siedziby, czyli go po prostu zbudować. Zamiast murarzy są webmasterzy, w miejsce malarzy pojawiają się graficy i specjaliści od web design, a za sprzedawców przychodzą copywriterzy opowiadający o produkcie lub usłudze. Otworzenie bytu, jakim jest własny sklep internetowy, jest zadaniem trudnym. Wymaga rozpisania rzetelnego biznesplanu oraz rozplanowania poszczególnych produktów, czyli określenia, w jakiej kategorii produktowej mają się one znajdować. Przypomina to rozkładanie towaru na regałach. Owszem T-Shirt trafi do sekcji koszulki, ale warto go też pokazać w innych miejscach, by prowadzić sprzedaż towarzyszącą.
Fot. freepik.com
Są to zadania skomplikowane, bo musisz rozważyć wygląd sklepu internetowego, sprawdzić jak oferta prezentuje się na konkurencyjnych stronach, wybrać firmy kurierskie do dostaw, zbudować przejrzysty proces zakupowy, pozycjonować się w wyszukiwarce google i zapewnić odpowiednią optymalizację strony, by dobrze wyświetlała się na urządzeniach mobilnych. To wszystko jest po Twojej stronie, co sprawia, że założenie sklepu internetowego jest po prostu kosztowne. Jednak jak to zrobić?
Od czego zacząć prowadzenie sklepu internetowego?![]() Fot. freepik.com
|
Co daje własny sklep internetowy?
Pełną kontrolę, ale i całością odpowiedzialność za wszystko, co będziesz sprzedawać i w jaki sposób to robić. Jednak nie musisz dzielić się prowizją z market place, a jedynie płacić za takie usługi jak hosting, firmy kurierskie, integracje płatności online, magazynowanie, a także wynagrodzenia pracowników. Dodatkowo prowadzisz sprzedaż we własnym sklepie internetowym, a nie pod marką market place.
Fot. freepik.com
Posiadanie własnego sklepu internetowego daje także szansę na gromadzenie danych o klientach. Pozwala to lepiej niż na market place śledzić ich zachowania i dostarcza bardzo ciekawych informacji. W oparciu o nie możesz zbudować lepszą strategię sprzedaży e commerce.
Marketplace czy własny sklep internetowy – podsumowanie
Powtórzmy: zarówno własny sklep internetowy, jak i market place to miejsca, w których warto sprzedawać w tym samym momencie. Czasy, gdy można było to robić w jednej przestrzeni, się skończyły. Jednocześnie korzystanie z obu platform e commerce powoduje zwiększenie szansy na dotarcie do większej ilości klientów, a tym samym generowanie wyższej sprzedaży. Żyjemy w momencie, w którym dochodzi do dużych zawirowań rynkowych, a klienci ograniczają zakupy, ale też szukają najlepszych ofert. Pojawiając się w wielu miejscach, ułatwiasz sobie życie i zwiększasz szanse na przetrwanie i wzrost. Niezależnie od tego, gdzie prowadzisz swoją sprzedaż, to zawsze musisz wysłać paczkę do klienta. W tym artykule dowiesz się jak zrobić to prawidłowo.