Czy warto reklamować e-commerce poza internetem? Marketing offline
Odpowiedź jest prosta: i tak i nie, czyli klasyczne – to zależy. Na to, gdzie reklamujesz swój e-commerce, ma wpływ rynek, na którym działasz, to, gdzie spotykasz się z klientami oraz jakie cele chcesz osiągnąć. Czasem wypuszczenie spotu w telewizji pozwala szybko dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, a niekiedy lepiej postawić na reklamy Google. W tym artykule dokładnie omówimy reklamowanie e-commerce poza internetem.

Foto: freepik.com
Nie ma wątpliwości co do tego, że marketing cyfrowy jest podstawą handlu elektronicznego. Potrzebujesz atrakcyjnej witryny sklepowej, która dobrze konwertuje, aby utrzymać się w biznesie. Inwestujesz w social media i reklamy w różnych miejscach, gdzie pojawiają się Twoi klienci. Wiele sklepów internetowych w całości postawiło na typ promocji on-line, odchodząc od marketingu offline. Dzieje się tak z różnych powodów, ale zanim je przedstawimy, odpowiedzmy sobie na pytanie…
Co to jest Marketing Offline?
Marketing offline to każda kampania zrealizowana bez udziału internetu. Ten rodzaj marketingu może obejmować różne formaty: TV, billboardy, radio i druk, ale też obecność na targach i pokazy twarzą w twarz. Prawdą jest, że trudniej jest mierzyć działania offline, co sprawia, że wielu marketerów e-commerce unika tego typu reklamy. Jednak nie da się podważyć faktu, że offline może poprawić świadomość marki, dostarczyć szczegółów produktu lub usługi klientom i oczywiście zwiększyć sprzedaż.
Fot. freepik.com
Problemem, z jakim mierzy się marketing offline, jest jego cena. Wykupienie spotów w telewizji w czasie prime jest drogie, a do tego trzeba doliczyć koszt produkcji spotu. Jednak umiejętnie przeprowadzona kampania sklepu internetowego w offline może przynieść znaczne zyski. Poznajmy zalety i wady tej formy promocji.
Marketing Offline w e-commerce – zalety i wady
Żeby skutecznie reklamować e-commerce poza internetem, trzeba poznać zalety i wady tej formy promocji. Tylko wtedy możesz podjąć świadomą decyzję o inwestycji w ten typ marketingu.
Zalety marketingu offline w e-commerce:
- Tradycyjne kampanie marketingowe offline są świetnym sposobem na dotarcie do klientów z określonej grupy demograficznej. Jeżeli kierujesz swój produkt do mężczyzn po 50, to lepiej jest zainwestować w promocję prasową lub telewizyjną niźli internetową.
- Marketing online często izoluje starsze pokolenie, które nie zawsze korzysta z internetu. Twój marketing offline może być skierowana do tego rynku docelowego.
- Reklama offline daje dostęp do szerokiego grona odbiorców (telewizja) lub wąskiej grupy geograficznej (marketing lokalny w konkretnym mieście)
- Jednym z największych zalet marketingu offline jest interakcją twarzą w twarz. Daje to możliwość "personalności", która może budować relacje.
- Marketing offline często korzysta z namacalnych materiałów marketingowych – ulotki, broszury, prospekty. Jest to reklama, która jest po prostu zawsze w pobliżu - ludzie prawdopodobnie częściej spojrzą na wizytówkę, ulotkę lub kawałek poczty.
Wady marketingu offline w e-commerce:
- Marketing offline jest drogi. Reklama w telewizji, radio, lub billboardy to spora inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić.
- Reklama w offline jest trudna do mierzenia, co nie ma miejsce w online.
- Ten format może być irytujący dla klientów, gdy reklama przerywa im ulubiony serial lub audycję radiową.
Mierzenie skuteczności marketingu offline
Jeśli jesteś przyzwyczajony do kampanii marketingowych online, dane dotyczące śledzenia są na wyciągnięcie ręki. Inna sytuacja występuje w przypadku promocji offline, gdzie nikt w nic nie klika, a algorytmy nie zbierają danych. Jednak istnieją sposoby, by dokonać pomiaru skuteczności marketingu e-commerce w offline:
Fot. freepik.com
- Landing page – odsyłając odbiorców reklamy do landing page’a możesz mierzyć ilość wejść w danym czasie i skorelować wynik z okresem trwania kampanii.
- Ankiety - stwórz szybką ankietę pytając klienta jak dowiedział się o Twojej firmie, gdy już dokona u Ciebie zakupów.
- Kody rabatowe - jeśli oferujesz zniżkę, użyj unikalnego kodu. Możesz wtedy śledzić sprzedaż przy użyciu tego kodu i w ten sposób prowadzisz analizę skuteczności marketingu offline.
- „Przed i po” – prostym sposobem na mierzenie skuteczności kampanii offline jest porównanie danych sprzed jej rozpoczęcia, w trakcie trwania i po zakończeniu. Dotyczy to zarówno sprzedaży, jak i np. wejść na stronę WWW.
Rodzaje reklamy offline dla e-commerce
Dobrze. Znamy już wady i zalety reklamy offline dla e-commerce, a teraz skupmy się na jej rodzajach. Pamiętaj, że oprócz działań w telewizji, prasie, czy radio warto prowadzić obok tego reklamę online, która jest tańsza i wesprze bardziej tradycyjne działania. Oto rodzaje reklamy offline dla e-commerce:
- Telewizja i radio – to popularne sposoby dotarcia do szerokiego (ogólnokrajowego i regionalnego) grona potencjalnych klientów. Jest to skuteczne, szczególnie gdy zależy Ci na starszej grupie odbiorców, która może i korzysta z internetu, ale nie jest wrażliwa na reklamę online.
- Reklama prasowa – mimo iż liczba czytelników gazet, tygodników i miesięczników maleje, to wciąż ma duży udział w rynku. Jest to szczególnie atrakcyjna forma reklamy, gdyż wykupując przestrzeń w magazynach branżowych, dotrzesz do konkretnej grupy docelowej. Również regionalna gazeta ma zaletę, bo reklamę zobaczą mieszkańcy danej gminy, czy województwa, których przyciągniesz do swojego e-sklepu.

- Plakaty i banery – ta forma reklamy najczęściej pojawia się w miejscach publicznych takich jak przystanki autobusowe, ulice i place. Jest to dobre rozwiązanie, które nie generuje aż tak dużych kosztów jak reklama w telewizji, a może skutecznie docierać do potencjalnych klientów.
- Katalogi i broszury – to dobre rozwiązanie, gdy zależy Ci na starszej grupie klientów, która jest przyzwyczajona do gazetek sklepowych. Poza tym ilość treści jest tu większa, dlatego łatwiej jest bardzo dokładnie zaprezentować produkty.
- Wydarzenia i targi – ta forma reklamy offline e-commerce dotyczy specyficznych branż. Trudno sprzedać na targach wizję odwiedzania sklepu z obuwiem, ale już biznes online oferujący sprzęt dla profesjonalnych branż może odnotować na targach dobre wyniki.
Reklama e-commerce poza internetem - podsumowanie
Zarówno marketing online jak i offline zawsze będzie miał plusy i minusy dla e-commerce. Żaden z nich nie jest idealny w każdej sytuacji i zawsze pozostawia przestrzeń na ulepszenia. Jeżeli posiadasz zasoby finansowe, to dobrze jest rozwijać promocję w obu kanałach i wspierać kampanie krzyżowo, by zbudować świadomość Twojego e-sklepu u klientów i wzmocnić marketing.