Automatyzacja procesów biznesowych i zamówień w e-commerce
W każdym biznesie najważniejsze jest pozyskiwanie nowych leadów i przekuwanie ich na klientów i nie inaczej jest w branży e-commerce. W tym zadaniu może wesprzeć Cię automatyzacja procesów biznesowych i zamówień. Dzięki nowoczesnym narzędziom łatwiej zdobędziesz kupujących, a jednocześnie zadbasz o ich najszybszą obsługę. Automatyzując procesy e-commerce, Twój sklep internetowy może usprawnić wiele procesów, zwiększając wydajność całej działalności.

Foto: fot. freepik.com
Co daje automatyzacja w e-commerce? Dzięki niej uwolnisz czas swój i zespołu, więc będzie go można wykorzystać na inne zadania. Wszystkie powtarzalne czynności będą wykonywane przez automaty, co pozytywnie wpłynie na efektywność pracy. Dotyczy to zarówno marketingu, obsługi klienta, realizowania zamówień, jak i wysyłki. Sprawdźmy jakie procesy w e-commerce możesz zautomatyzować!
Dlaczego automatyzacja w e-commerce jest tak pomocna?
Automatyzacja w e-commerce pozwala przyśpieszyć różne procesy i nie tylko oszczędzać czas, ale rozwinąć Twój biznes. Dzięki różnym narzędziom z rodziny Automation będziesz w stanie usprawnić pracę, obsługę klienta i marketing. Czynności powtarzalne będą wykonywane przez system, komunikacja z konsumentami stanie się spersonalizowana, a analityka pozwoli Ci podejmować słuszne decyzje. Co zyskasz, wykorzystując automatyzację w sklepie internetowym?
- Efektywność - automatyzacja w e-commerce pozwala na szybsze wykonywanie powtarzalnych i rutynowych działań takich jak: zamówienia, zarządzanie zapasami, wystawianie faktur, czy wysyłka powiadomień o wysyłce. Takie rozwiązanie nie tylko oszczędza czas, ale i minimalizuje błędy, a Twój zespół może skupić się na bardziej strategicznych zadaniach.
- Personalizacja – narzędzia w postaci automatów w sklepie internetowym mogą lepiej zrozumieć preferencje klientów i podsuwać im indywidualne oferty. Taka personalizacja zwiększa szansę na sprzedaż, ale też poprawia doświadczenia zakupowe, bo konsument widzi to, co go najbardziej zainteresuje. Wykorzystując automat w sklepie internetowym, zidentyfikujesz grupy docelowe i przygotujesz sprzedaż cross selling i up selling.
- Optymalizacja cen i promocji – automatyzacja w e-commerce da Ci szansę na przeprowadzenie testów A/B pod kątem cennika. Możesz wtedy nie tylko monitorować konkurencję, ale po ustaleniu widełek zlecić narzędziu typu Automation dostosowywanie cen produktów oraz ofert promocyjnych. Dzięki temu e-sklep może skuteczniej konkurować na rynku i maksymalizować zyski.
- Obsługa klienta – sklep internetowy wyposażony w automatyzację lepiej i szybciej obsługuje klientów. Możesz wtedy od razu udzielać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Udostępnisz także odbiorcom śledzenie statusu zamówień czy rozwiązywanie problemów związanych z zakupami. To podnosi jakość obsługi klienta i buduje pozytywne relacje z kupującymi.
- Analiza danych i raportowanie - dzięki automatom uzyskasz precyzyjne dane, analizy i raporty, które umożliwią wgląd w kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) sklepu internetowego. Dzięki temu podejmiesz bardziej świadome decyzje biznesowe, które poprawią efektywność biznesu. Poddasz analizie skuteczność prowadzonych działań marketingowych, ale też całość sprzedaży zawsze będziesz mieć pod kontrolą.
- Kampanie remarketingowe – klienci czasem porzucają koszyki, a dzięki automatyzacji sklepu internetowego będziesz mógł śledzić ich zachowania. Dzięki temu automatycznie wyślesz im powiadomienia i oferty zachęcające do powrotu i finalizacji zakupu.
- Komunikuj indywidualnie - dzięki dostępowi do danych demograficznych i behawioralnych możesz stworzyć spersonalizowaną komunikację z klientami. Dotyczy to nie tylko automatycznego mailingu, ale i klasycznych kampanii.
- Baza leadów - automatyzacja może wspomóc proces zbierania danych kontaktowych klientów, zarządzania subskrypcjami newslettera oraz automatycznego wysyłania treści i kampanii marketingowych do odpowiednich segmentów klientów.
fot. freepik.com
Dużo prawda? A teraz opowiemy więcej o automatyzacji sklepu internetowego, opierając się na konkretnych przykładach.
Automatyzacja procesów logistycznych w e-commerce
Obok systemów usprawniających marketing, analitykę i sprzedaż ważna jest także automatyzacja procesów logistycznych w e-commerce. Jest to niezbędne narzędzie, z którego sklepy internetowe, zwłaszcza gdy ich operacje stają się coraz bardziej złożone. Automatyzacja procesów logistyki zmniejsza ryzyko błędu ludzkiego oraz oszczędza czas i pieniądze. Jest to również klucz do spełnienia oczekiwań klientów, takich jak dostawa następnego dnia, nawet przy rosnącej liczbie zamówień. Oto przykłady automatyzacji, która w e-sklepie idealnie wesprze procesy logistyczne:
Automatyzacja list produktów
Listy produktów są prawdopodobnie najważniejszym powodem, dla którego firmy e-commerce powinny inwestować w narzędzia do automatyzacji. Wykorzystanie ich do wyświetlania listy dostępnych produktów i identyfikowania tych, które nie są dostępne, może zapobiec przypadkowemu zakupowi przez klientów czegoś, co nie jest dostępne. Zautomatyzowane komunikaty, takie jak "szybko się sprzedaje" lub "zostały tylko cztery", mogą powiadamiać klientów o dostępności produktu, a jednocześnie motywować ich do sfinalizowania zakupu.
Automatyzacja zarządzania zamówieniami
Połączenie sprzedaży z zapasami magazynowymi i przewidywanymi poziomami zapasów może sprawić, że proces zamawiania będzie wydajny i opłacalny. Automatyzacja procesów logistycznych w e-commerce może pomóc w zapewnieniu prawidłowej realizacji zamówień obejmujących pozycje z wielu magazynów lub określonych reguł wysyłki, ograniczając powtarzające się zadania i eliminując ryzyko błędu ludzkiego. Może również wstrzymywać zamówienia w przypadku, gdy najbliższe centrum nie ma wszystkich wymaganych produktów lub gdy czegoś nie ma w magazynie. Zamówienie można następnie zrealizować z lokalizacji, która ma wszystkie prawidłowe elementy lub wznowić, gdy tylko wszystko będzie w magazynie.
fot. freepik.com
Śledzenie
zamówienia poprzez automatyzację jest również kluczową częścią
komunikowania aktualizacji z klientami. Możliwość śledzenia
postępów w realizacji zamówienia i wysyłania powiadomień do
klienta zapewnia przejrzystość i zmniejsza niezadowolenie z
potencjalnych opóźnień. Możliwość wskazania problemów lub
obszarów opóźnień w realizacji zamówienia może poprawić
wydajność obsługi klienta, jeśli pojawi się problem, który
należy rozwiązać.
Zarządzanie poziomami zapasów
Prowadzenie udanego biznesu e-commerce opiera się na utrzymywaniu odpowiedniego poziomu zapasów, a także prognozowaniu ich na przyszłość. Oprogramowanie do automatyzacji może zapewnić firmie przegląd zamówień w czasie rzeczywistym w porównaniu z poziomami zapasów, a następnie pozwoli otrzymywać automatyczne powiadomienia, gdy trzeba uzupełnić towary na magazynie. Dodatkowo narzędzie do automatyzacji logistyki w sklepie internetowym może analizować wzorce sprzedaży i przewidywać popyt, zwłaszcza na produkty sezonowe, które mają krótkotrwały wzrost sprzedaży. Co ważne takie rozwiązanie ma opcję, by samodzielnie tworzyć listę zamówienia na produkty z hurtowni, gdy zbliża się ich brak w Twoim e sklepie.
Automatyzacja w e-commerce na przykładzie Olza Logistic
Operator logistyczna Olza Logistic oferuje zaawansowane narzędzie API, które umożliwia skuteczną automatyzację procesów logistycznych. Dzięki temu sklepy internetowe mają stały dostęp do informacji o 70 000 punktach odbioru przesyłek i automatów paczkowych. To niewątpliwie ułatwia dostarczenie zamówienia do klienta tam, gdzie tego chce. Co ważne API Olza Logistic zapewnia integrację z wieloma przewoźnikami (także za granicą), co jest niezwykle przydatne dla e-sklepów realizujących dużą liczbę zamówień. Baza punktów jest aktualizowana co 24 godziny, a systematycznie dodawane są do niej kolejne adresy, co gwarantuje aktualność i trafność danych.
fot. freepik.com
Drugim kluczowym narzędziem jest widget, który może być łatwo osadzony w Twoim sklepie online. Dzięki temu system automatycznie generuje list przewozowy dla zamówienia zarówno na platformie sprzedażowej, jak i w e-sklepie. Informacja zwrotna trafia do Twojej bazy danych, ale też do klienta, więc może on na bieżąco śledzić przesyłkę. Wejście we współpracę z takim partnerem może istotnie zwiększyć efektywność Twojego biznesu e-commerce. Oprócz narzędzia API operator logistyczny Olza Logistic zapewnia także szersze wsparcie w zakresie realizowania przesyłek zagranicznych, fulfilment'u, a nawet prowadzenia biuro obsługi klienta w obcym języku.