System zarządzania magazynem (WMS) składa się z oprogramowania i procesów, które pozwalają firmom w pełni kontrolować i zarządzać operacjami magazynowymi od momentu dostarczenia towarów lub materiałów do magazynu do chwili ich wysyłki. Dowiedz się co to jest system WMS i jak działa on w logistyce.
Skrót WMS oznacza Warehouse Managment System. Na polski tłumaczymy to jako system zarządzania magazynem.
WMS to oprogramowanie, które zapewnia pełny wgląd we wszystkie zasoby składowane na magazynie. Umożliwia on także zarządzające operacjami realizacji łańcucha dostaw od centrum dystrybucji do półki sklepowej. WMS daje przedsiębiorstwom możliwość sprawnego delegowania siły roboczej do konkretnych zadań, tak by osiągnąć maksymalne efekty. Systemy WMS są projektowane z myślą o potrzebach całego globalnego łańcucha dostaw, w tym firm dystrybucyjnych, produkcyjnych i usługowych.
Logistyka zarządza łańcuchem dostaw tak szybko i wydajnie, jak pozwalają na to systemy magazynowe takie, jak WMS. Odgrywa on niezwykle istotną rolę w kontroli i zarządzaniu dostawami i umożliwia prowadzenie procesu realizacji zamówień bez zakłóceń.
Jeśli na przykład surowce nie zostaną prawidłowo przyjęte lub towary zostaną źle rozmieszczone na magazynie, łańcuch dostaw może zostać spowolniony bądź przerwany. System WMS ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia płynności tych procesów poprzez śledzenie zapasów i upewnianie się, że towary są przechowywane i sortowane w odpowiedni sposób, a także wysyłane o czasie i do właściwych destynacji.
WMS to samodzielny program, który skupia się jedynie na kontrolowaniu działań magazynowych. Z kolei system ERP to rozwiązanie typu all-in-one, które zapewnia użytkownikom przepływ informacji pomiędzy każdym obszarem działalności. Dotyczy to na przykład finansów, zarządzania relacjami z klientem, sprzedaży, działań negocjacyjnych itp. Obecnie wiele systemów ERP zawiera w sobie system WMS jako jeden ze swoich modułów. Dlatego, choć możemy używać dwóch systemów, takich jak WMS lub ERP do zarządzania magazynem, mają one swój własny zestaw atrybutów.